Slap Šum

This image has an empty alt attribute; its file name is en.png

Slap Šum na Radovni šumi celo leto. Najbolj šumi spomladi, ko se topi sneg in jeseni, ko je največ padavin. Šumov je več. Največji je na Nemiljšici v Besnici pri Kranju Eden je v Bistriškem vintgarju pri Sl. Bistrici. Naš pa stoji ob zaključku soteske Vintgar na reki Radovni. Na strani “kaj videti in poceti ” piše, da je eden izmed treh rečnih slapov v Sloveniji. Bolj verjeno je eden izmed treh rečnih, ki šumi celo leto. Poleg še piše, da s 13 metri dolgim vodnim padcem reke Radovne velja za enega največjih. Največji je v Besnici na Nemiljšici (22m), ki pa pozimi zamrzne.

Slap Šum si je možno ogledati z lesnega mostu in z lesene ploščadi pod slapom, kjer je razgled najlepši. Po ogledu slapu sem se sprehodil do železni vrat, ki pozimi zapirajo vhod v sotesko Vintgar. Nad sotesko se mogočno vije železniški most na progi Jesenice-Blejska Dobrava-Bled otok-Boh. Bistrica. Najboljše je avto parkirati pri pokopališču Blejska Dobrava in se sprehoditi čez polje do prve hiše na koncu Dobrave. Od tu stopnice vodijo v sotesko. Sam sem parkiral pri ski servis Obris, kjer mi servisirajo smuči. Nudi tudi prevoze obiskovalcem soteske nazaj na Bled. Blejska Dobrava ponuja več zanimivih pohodnih poti v vseh letnih časih: na Katarino, na Hom, na Bled, okoli Homa, itd.

Debeli vrh

This image has an empty alt attribute; its file name is en.png

Debeli vrh (1959m po karti) je vrh nad kotanjasto planoto Razor nad planoto Pokljuka.

Najboljša obramba pred COVID-19 je napad. Če je to na domačem terenu, polnem belih kristalov obsijanih s sončnimi žarki in še posebno z UV žarki, je učinek še večji. Do sedaj je bila učinkovita.

Po GPS statusu (vrh 1972m, na cesti 1530) je 430 vm smuka. Ideja je bila nespremenjena glede na prejšne dni: od pl. Zajavornik na Blejsko kočo , od tu do Mrežc in prečenje proti Debelemu vrhu in vzpon na vrh, nato smuk po smetanci v grapo in skozi gozd do ceste na Rudno polje (RP). Držal sem se bolj desno in nekaj bližje RP kot ponavadi prismučal na cesto. Je pa treba več izogibanja kotanjam, da ni nepotrebnega štamfanja.
Po cesti je bilo še 14 min poganjanja z rokami in 8 min spusta na RP. Sneg na cesti odjuga že pobira in tudi na prehodih v grapi.

Vrh med vrhom Razorja in Mrežcam

GPS status je kazal višino 1913m, čeprav je nižji od vrha razorja (1833m). Razmere so bile podobne včerajšnim, samo, da je bilo še uro kasneje. Na mrežcah sem prečil proti vrhu. Z vrha sem smučal direktno v grapo , kjer sem se proti koncu držal bolj levo, ker desno ni videti smučljivo.

Mrežce

This image has an empty alt attribute; its file name is en.png

Mrežce je 1965 m visok vrh (bolj planota) poleg Lipanskega vrha. Snega je bilo dovolj in ko sem štartal ob 11h30 je bil že južen. Bilo je že nekaj avtov na parkirišču za pl. Zajavornik. Vendar prometa na dobro spluženi cesti ni bilo. Opozorilo GRS, da se aktivnosti v gorah prestavijo je pripomoglo k temu.
Pot je spodaj mestoma ledena, zgoraj pa luknjasta od pešcev.
Sneg je bil skorjast z ojuženim zgornjim putrom. Odločitev je bila, da smučam proti Rudnem polju, kjer so me čakale tekaške smuči za povratek na pl. Zajavornik do avta. Odločitev je bila prava, saj je proti Lipanci že vse presmučano. Proti Rudnemu polju pa je bilo samo par smučin. Tudi cesta je še prehodna s smučmi. Sledilo je uživanje na terasi zaprtega hotela ob pivu iz dostave. Nato je sledil še tek na smučeh do pl. Zajavornik.