Priprava na kolesarjenje:Skrivnosti popolnega užitka

Uvod

Kolesarjenje je odlična oblika rekreacije in prevoza. Da bi lahko v celoti uživali v vožnji, je pomembna ustrezna priprava. To vključuje izbiro prave opreme, skrb za kolo in seveda lastno kondicijo.

Osnovna delitev koles

kratek pregled koles

Gorska kolesa (MTB): so zasnovana za vožnjo po najtežjih terenih ter strmih vzponih in spustih. Imajo robustno ogrodje, široke pnevmatike z grobim profilom in vzmetenje in so  opremljena  samo s sprednjim vzmetenjem (hardtail) ali s sprednjim in zadnjim vzmetenjem (full-sus).

Cestna kolesa: so optimizirana za hitro vožnjo po asfaltiranih cestah in gladkih površinah. Imajo lahko ogrodje, ozke gladke pnevmatike in geometrijo, ki omogoča aerodinamično držo. Znotraj tega so podkategorije; vzdržljivostna kolesa, aero kolesa in cestna dirkalna kolesa.

Potovalna (treking)  kolesa:   so zasnovana za kolesarjenje na dolge razdalje z veliko prtljage, hkrati pa so udobna za voznika.  Če želite na kolesu sedeti bolj pokončno, boste izbrali treking, za bolj aerodinamičen položaj pa izberite gravel kolo. Navadno imajo potovalna kolesa spredaj vzmetenje.

Gravel kolesa:  so kombinacija   cestnega kolesa (za asfaltu) in ciklo kros kolesa ( za blato). Vendar zaradi s spuščenega krmila je  občutek cestnega kolesa.   Z njimi se lahko udobno vozite po asfaltiranih cestah in tudi makadamskih poteh  Zaradi svoje prilagodljivosti, vsestranskosti in trpežnosti so gravel kolesa izredno primerna tudi za krajša kolesarska potovanja.V kategorijo gravel koles spadajo tudi  ciklokros kolesa. Navadno nimajo spredaj vzmetenja, 

 Hibridna/mestna kolesa: imajo vsega po malo. Odlično mestno kolo za kolesarske poti in prostočasne vožnje.

 Električna kolesa (e-kolesa): kombinirajo prednosti klasičnih koles z električnim motorjem, za pomoč pri poganjanju. Na voljo so :  električna hibridna kolesa, električna cestna kolesa, električna gorska kolesa, zložljiva električna kolesa in električna tovorna kolesa.

Zložljiva kolesa: so zasnovano tako, da se zložijo v kompaktno obliko, kar olajša transport in shranjevanje.

Transportna kolesa: so namenjena za prevoz tovora spredaj ali zadaj.

BMX kolo:  BMX (  Bicycle Motor Cross ) je enohitrostno kolo, ki se uporablja predvsem za dirkanje po kratkih makadamskih stezah, podobno kot motošport.

 wikipedia.org Bicycle

Oprema kolesarja

Oprema kolesarja je ključnega pomena za udobno, varno in učinkovito kolesarjenje. Poleg potrebnih oblačil, ki omogočajo primerno zračnost in udobje med vožnjo, je pomembno tudi izbrati pravo opremo za zaščito in udobje med vožnjo.

Kolesarska oblačila in obutev

Kolesar mora izbrati primerno športno spodnje perilo iz umetnih materialov, ki odvaja pot stran od telesa in ohranja kožo suho. Za daljše potovanje ali kolesarjenje so primerni kolesarske hlače z naramnicami ali brez, ki jih nosimo na golo kožo.

Obleka

Obleka kolesarja naj bo udobna, funkcionalna in prilagojena vremenskim razmeram. Spodnje perilo iz sintetičnih materialov odlično odvaja vlago in poskrbi za suho kožo. Zgornji del naj bo prilegajoč, da prepreči oviranje pri pedaliranju. Ne pozabite na vetrovko in rezervno oblačilo za primer nenadnih vremenskih sprememb.

Aktivno spodnje perilo

 je ključni kos kolesarskega oblačila, ki zagotavlja udobje in optimalno termo regulacijo. Izdelano je iz hitro sušečih materialov, ki učinkovito odvajajo vlago proč od telesa. Poleg tega aktivno perilo ohranja ustrezno telesno temperaturo zahvaljujoč zračnosti in toplotnim slojem tkanine.

Aktivna kolesarska majica Northwave Light Extremevitalcom

Prav tako ima lahko takšno perilo antimikrobne lastnosti, ki preprečujejo neprijeten vonj. Pri izbiri aktivnega perila je pomembno upoštevati pravilno prileganje in velikost ter izbrati kakovostno perilo iz visokokakovostnih materialov, ki zagotavljajo trajnost in zračnost. Aktivno perilo bo poskrbelo, da se boste med vožnjo počutili sveže, suho in udobno, ne glede na vremenske razmere.

Kolesarski nedrčki

Za nežnejši spol pa velja izpostaviti še športne nedrčke, ki so damam med kolesarjenjem v veliko pomoč. Ženski kolesarski nedrčki so ključni del kolesarske opreme za kolesarke, saj zagotavljajo podporo za prsi, udobje in preprečujejo morebitne boleče trenutke med vožnjo. Oblikovani so z namenom zagotavljanja podpore in zmanjševanja gibanja prsi med kolesarjenjem. Izdelani so iz posebnih materialov, ki omogočajo dobro zračnost ter hitro sušenje, kar je še posebej pomembno pri znojenju med intenzivno vožnjo.

Športni nedrček

Kolesarske majice

Izdelane so iz lahkih, zračnih in hitro sušečih materialov, ki omogočajo učinkovito odvajanje vlage in dihanje kože. Na trgu obstaja več vrst kolesarskih majic, prilagojenih različnim potrebam in okusu kolesarjev.

Kolesarska majica

Na voljo so majice s kratkimi rokavi, primerne za toplejše vremenske pogoje. Tiste z dolgimi rokavi pa nudijo dodatno zaščito in toploto v hladnejših razmerah. Poleg tega so na voljo tudi kolesarske majice s posebnimi tehnologijami, kot so UV zaščita, odsevni elementi za boljšo vidljivost in oblazinjeni paneli za več udobja na daljših vožnjah.

Kolesarske hlače

Kolesarske hlače se nosijo brez spodnjega perila, saj le to preprečuje odvajanje vlage in  povzroča dodatno drgnjenje. Kolesarske hlače imajo poseben gel vložek, ki preprečuje otekline in bolečine med daljšimi vožnjami. Kvalitetne kolesarske hlače z blazinico naredijo   vožnjo bolj prijetno in udobno, medtem ko   izbira ne ustreznih hlač lahko pokvari prvo kolesarsko izkušnjo.  Izbira med hlačami z naramnicami ali brez je stvar osebnih preferenc.

cyklovlozky

Vir: https://www.holokolo.si/blog/kolesarska-oblacila-in-oprema/kako-izbrati-kolesarske-hlace-in-zakaj-je-kolesarska-blazinica-pomembna

“Novodobne kolesarske hlače imajo moderne mehke materiale, ki so zelo udobni do kolesarjeve kože. Hkrati so materiali protibakterijski, tako da ni nevarnosti za kakšna vnetja,” pojasnjuje Čerin, še vedno zelo aktiven kolesar in hkrati podjetnik

Več na: https://www.zurnal24.si/avto/ali-na-kolesu-nositi-spodnje-hlacke-ali-ne-kolo-kolesarjenje-oprema-nakup-327794 – www.zurnal24.si

MTB hlače

So   zasnovane za gorske spuste.   Narejene   so iz elastičnega in funkcionalnega materiala. Če so opremljene   z dvema (velkro)  trakovoma omogočajo nastavljanje obsega pasu. Za  shranjevanje   imajo lahko  dodana dva žepa z zadrgo.  Če  nimajo notranjih podhlač so potrebne dodatne podhlače.

Podhlače

Se nosijo pod širokimi kratkimi ali dolgimi kolesarskimi hlačami, ki niso oblazinjene. Morajo  se odlično prilegati telesu,  imeti odlično oblazinjenje  in morajo biti  izjemno zračne. Silikonska elastika na robovih pa mora  poskrbeti, da se hlače ne bodo premikale tudi med najintenzivnejšimi kolesarskimi podvigi.

Kolesarski rokavi in hlačnice

Kolesarski rokavi in hlačnice nudijo odlično zaščito proti mrazu, v primeru dežja pa se pokažejo tudi izjemne vodoodbojne lastnosti.  Nudijo zaščito pred soncem in mrazom z minimalno težo in volumnom. S toplotno zaščito, nudijo udobje in varnost med vožnjo v različnih vremenskih pogojih in poskrbijo za preprečevanje poškodb sklepov v hladnih dneh, saj priskrbijo dodatno toploto med kolesarjenje.

Kolesarska vetrovka¸¸

Kolesarske vetrovke  nudijo med kolesarjenjem zaščito pred vetrm in dežjem . So   zložljive v minimalni volumen in jih lahko enostavno spravite v zadnji žep   kolesarske majice. Materiali so izredno lahki in mrežasta tkanina v notranjosti  zagotavlja odvajanje potu in zagotavlja optimalno zračnost. Tkanina  s posebej gostim tkanjem preprečuje vdor vetra in ohranja telesno temperaturo, med tem ko posebna  obdelava materijala zagotavlja vodotesnost in parapropustnost. 

Kolesarski čevlji in pedali SPD

Pedala bi lahko razdelili na ravna pedala, SPD in klip ter kombinirana pedala.

  • Ravna pedala so značilna za mestna kolesa. Na voljo je več različnih vrst, plastična ali kovinska, oboja pa imajo navadno spredaj in zadaj odsevnike.
  • SPD in klip pedala so pedala, v katera se vpnejo kolesarski čevlji.
  • Kombinirana pedala pa so večfunkcijska in se lahko uporabljajo tako na cesti kot tudi na neurejeni podlagi. Uporabljajo se lahko tako s kolesarskimi čevlji, ki se vpnejo, kot tudi navadnimi čevlji.

Začetniki morajo biti pri uporabi vpenjalnih pedal še posebej pozorni pri sestopanju s kolesa, saj lahko kaj hitro pride do padca, če se čevelj ne sname s pedala.

Pri montaži in demontaži pedal ni odveč natančnost, saj   se levo in desno pedalo odvijeta in pritrdita na drugo stran: levo pedalo se vedno odvije v levo (nasprotna smer urinega kazalca), desno pa v desno (smer urinega kazalca).

Na pedala se lahko pritrdijo tudi sponke, ki so zasnovane tako, da nudijo oporo prednjemu delu stopala.

za rekreacijo in vsak dan za mestna in cross kolesa z odsevniki združljivost z vsemi kolesarskimi čevlji , največjja  stabilnost noge na pedalu. lahko vpetje in izpetje, velika površina kompatilen sShimano SPD 

Kvalitetna pedala  omogočajo več udobja, boljšo stabilnost med pedaliranjem in posledično tudi lažji ter boljši prenos moči na pedalo .Kolesarski čevlji s sistemom SPD (Shimano Pedal Dynamics) omogočajo učinkovitejše pedaliranje. Čevlji se enostavno pritrdijo na pedale in omogočajo prenos sile tudi pri potegu navzgor.

Kolesarska zaščitna oprema

Med ključnimi sestavnimi deli kolesarjeve opreme so kolesarska čelada, ki je ob-vezna za otroke do 14. leta starosti za zaščito glave med vožnjo.   Za dodatno zaščito pred vremenskimi vplivi je priporočljivo imeti tudi ščitnike za kolena in komolce ter rokavice za boljše oprijemljivost in zaščito rok med vožnjo.

Kolesarska čelada

Čelada je za kolesarje  obvezna varnostna oprema. Izberite čelado, ki ustreza vaši glavi in nudi udobno prileganje.

 Čelada mora biti ergonomsko oblikovana tako, da zagotavljajo popolno prileganje glavi. Prezračevalni sistemi omogočajo optimalno kroženje zraka skozi čelado in preprečujejo pregrevanje.   Prilagodite zaponko in trakove glede na vaše potrebe, da dosežete optimalno stabilnost in varnost. Upoštevajte navodila za vzdrževanje, da podaljšate življenjsko dobo čelade. Redno preverjajte celovitost čelade in jo zamenjajte po kakršnem koli udarcu ali datumu izteka roka uporabnosti.

Kolesarska očala

Kolesarska očala ščitijo oči pred UV žarki, vetrom, insekti in tujki. Izberite očala z največjo  zaščito pred UV žarki in z dobro vidljivostjo. Kvalitetna očala imajo sledeče lastnosti:

  • velika prepustnost svetlobe  
  • primerna za sončno, zmerno sončno in oblačno vreme
  • optično čista stekla, ki prikazujejo sliko brez popačenj
  • 100% zaščita proti UVA in UVB žarkov
  • okvir  s sistemom prezračevanja 
  • zasnova okvirja očal, ki ne omejuje pogleda in nudi karseda širok vidni kot
  • nezlomljivo steklo,
  • samodejno prilagajanje zatemnitve  trenutnim razmeram
  • v vse smeri prilagodljiv nosnik 
  • izmenljivo steklo
  • nosnik iz nealergijskega materiala
  • dobavljivost nadomestnih delov
  • 24 mesečna garancija

Kolesarske rokavice

Kolesarske rokavice niso le dodatek, ampak eden od ključnih elementov opreme, ki zagotavlja zaščito pred vremenskimi vplivi in udobje pri vožnji na dolge razdalje. Topli materiali ohranjajo   roke tople tudi v zahtevnih razmerah in vam omogočajo neovirano vožnjo.

Kvalitetne rokavice so oblikovane tako, da :

  • zagotavljajo optimalen občutek za nadzor kolesa,
  • oprijemne površine na dlaneh zagotavljajo dodatno varnost in stabilnost,
  • integrirani prezračevalni sistemi ohranjajo optimalno raven zračnosti  in
  • preprečujejo potenje rok med vožnjo.

To je še posebej pomembno med intenzivno vožnjo ali v toplih razmerah.  Dodatno ojačani deli zagotavljajo odpornost proti obrabi in s tem podaljšajo življenjsko dobo izdelka.

Kolesarska dežna oblačila

Lahko izbiramo med:

  • kolesarske nadhlače
  • kolesarski dežni pončo 
  • kolesarska dežna jakna

Lastnosti kvalitetnih  kolesarskih dežnih oblačil:

  • Kompaktnost: To je ključno za prenašanje v majhni torbici ali nahrbtniku. Vendar pa je pomembno, da  med uporabo oblačilo   ne omejuje  gibanj .
  • Odpornost proti abraziji: Material mora zdržati drgnjenje ob okvir kolesa , druge predmete in med seboj, ne da bi se hitro poškodoval.
  • Prilagodljivost: Kapuca naj se  prilega čeladi, saj zagotavlja dodatno zaščito.
  • Teža: Čim lažja je jakna, tem bolj udobna je za nošenje, še posebej na daljših turah.
  • Vodotesnost:
    • 5000 mm vodni stolpec: To pomeni, da material zdrži pritisk vodnega stolpa, visokega 5000 mm, preden voda prodre skozi. To je običajno dovolj za večino deževnih razmer, vendar za ekstremne razmere priporočamo višjo vrednost.
    • Zatesnjeni šivi in vodotesna zadrga: Ti detajli so ključni za preprečevanje pronicanja vode.
  • Žepi: Poleg velikosti je pomembno tudi, da so žepi zaprti s zadrgami ali ježki, da preprečijo vdor vode.
  • Zračnost: Zračna membrana preprečuje pregrevanje telesa med intenzivnim naporom, hkrati pa ohranja telo suho.
  • Elastičnost: Elastični elementi na ovratniku in zapestjih preprečujejo vdor vode in zagotavljajo boljšo prilagoditev telesu.

Dodatne lastnosti kolesarskih dežnih oblačil, ki so koristna:

  • Reflektivni elementi: Povečujejo vidljivost kolesarja v prometu.
  • Podaljšano zadnje krilo: Ščiti spodnji del hrbta pred brizganjem.
  • Notranji žepi: Za shranjevanje manjših predmetov, kot so ključi ali mobilni telefon.
  • Kapuca z vizirjem: Ščiti obraz pred dežjem in vetrom.

Dodatna oprema

Poleg osnovne kolesarske opreme je priporočljivo imeti pri sebi tudi dodatno opremo, kot so zaščitna krema pred sončnimi žarki, hidracijski nahrbtnik z vodo za vzdrževanje hidracije med vožnjo, elastiko Buff(r) za večnamensko uporabo, in komplet za prvo pomoč  na terenu.

  • Bidon: Za hidracijo med vožnjo.
  • Buff: Vsestranski šal, ki ga lahko uporabljate kot kapo, masko ali ovratnik.
  • Sončna krema: Zaščitite kožo pred sončnimi opeklinami.
  • Geli : za lajšanje bolečih mišic in sklepov in za občutljivo kožo.
  • KIjučavnica za kolo

Prva pomoč in zdravstvene težave pri kolesarjenju

krema za roke in občutljive dele kože

Pri kolesarjenju se lahko pojavijo različne poškodbe, kot so odrgnine, prebadanje, zvine in zlomi. Pomembno je, da znate nuditi prvo pomoč. V kompletu prve pomoči naj se nahajajo:

  • Obveze: Za zaustavitev krvavitev.
  • Antiseptik: Za dezinfekcijo ran.
  • Analgetiki: Za lajšanje bolečin.
  • Obliži:  za žulje in odrgnine.
  • Geli : za lajšanje bolečih mišic in sklepov in za občutljivo kožo.
  • Škarje: za obveze.
  • Mikropor: ožji in širši.

Pogoste zdravstvene težave pri kolesarjenju:

  • Mišične bolečine: Povzročene s preobremenitvijo mišic.
  • Opekline od sonca: Zaščitite kožo s sončno kremo.
  • Dehidracija: Pijte dovolj tekočine pred, med in po vožnji, otroci bolj pogosto
  • Krči: z otroci več počitka

Opomba: Priporočam, da se za ta del posvetujete z zdravnikom ali drugim strokovnjakom za prvo pomoč

Kompleti prvih pomoči:

  • komplet za prvo pomoč za motoriste, 13 delni,  Pravilnik o kompletu za prvo pomoč za motorna vozila, Tosama
  •  komplet prve pomoči za kolo, 21 delni , Holthaus ,Dimenzije 17 x 11 x 2 cm
  • komplet prve pomoči, Deuter, 13 delni, extremevital,
  • komplet prve pomoči,, Decathlon
  • kompleti prve pomoči za zunanje aktivnosti.
nekaj kompletov prvr pomoči

Dodatna Oprema kolesa

Tlačilka in zračnica

Redno preverjajte tlak v pnevmatikah in imejte s seboj tlačilko in rezervno zračnico.

  • Tlačilka: Izbira tlačilke je odvisna od tega, kako pogosto jo boste uporabljali in koliko prostora imate na kolesu. Na voljo so:
    • Mini tlačilke: Kompaktne in lahke, idealne za prenašanje v majhni torbici.
    • Nožne in talne tlačilke: Večje in močnejše, primerne za hitrejše napihovanje.
    • CO2 tlačilke: Omogočajo hitro napihovanje, vendar zahtevajo posebne kartuše.
  • Zračnica: Izberite zračnico, ki ustreza vašemu kolesu (velikost, ventil). Priporočljivo je imeti s seboj tudi komplet za krpanje zračnic.

Komplet orodja

Osnovni komplet orodja naj vključuje:

  • Imbus ključe: Za nastavitev sedeža, krmila in drugih komponent.
  • Izvijače: križni in ravni.
  • ·Ključ za nastavitev menjalnikov: Za fino nastavitev menjalnikov.
  • Ključ za odstranjevanje in spajanje čelnov verige: Za morebitno skrajšanje verige.
  • Male Klešče: Za različne manjše popravke.
  • Plastične Vezice: Za različne manjše pritrditve v sili. 
  • Komplet za krpanje zračnic.
  • Komplet za popravilo hidravličnih zavor oziroma za nadomestilo zavorne tekočine ( za daljša  potovanja).

Kolesarske torbe

Kolesarske torbe so odlična rešitev za prevoz potrebnih stvari. Izberite torbe, ki so prilagojene vašim potrebam in se varno pritrdijo na kolo.

  • Sedežna torba: Idealna za shranjevanje orodja, rezervne zračnice, prigrizkov in drugih manjših predmetov.
  • Krmilna torba: Primerna za shranjevanje mobilnega telefona, denarnice in ključev.
  • Prtljažnik: Za večje ture lahko uporabite prtljažnik in nanj namestite večje torbe ali vreče.

Blatniki

Blatniki ščitijo pred umazanijo in vodo. Pri gorskih kolesih so manj priljubljeni, pri cestnih in trekking kolesih pa so zelo uporabni.

  • Ščitniki za vilice: Ščitijo sprednji del kolesa pred brizganjem.
  • Zadnji blatnik: Ščiti zadnji del kolesa in kolesarja pred umazanijo.
  • Material: Blatniki so lahko izdelani iz plastike, aluminija ali drugih materialov. Izbira je odvisna od pogojev vožnje in osebnih preferenc.

Luči

Sprednja in zadnja luč sta obvezni opremi. Prav tako ni odveč razmisliti o dodatni LED naglavni svetilki  na potovanju.

  • Sprednja luč: Nujna za vožnjo v mraku ali ponoči. Izberite luč z dovolj močnim svetilnim tokom in dolgo življenjsko dobo baterije.
  • Zadnja luč: Poveča vašo vidljivost v prometu.
  • Luči na baterije ali na polnjenje: Izbira je odvisna od vaših potreb.

Pomembno: Pri izbiri kolesarske svetilke bodite pozorni na svetilnost (lumni), doseg svetlobnega snopa, trajanje svečenja, način pritrjevanja in dodatne funkcije, kot so različni načini svečenja, utripanje in senzor za ambientno svetlobo.

Lastnost  naprednih Kolesarskih  luči
HalogenskePogoste na osnovnih modelih, nizka cena, kratka življenjska doba
LEDNajpogostejša izbira, visoka učinkovitost, dolga življenjska doba
LaserskeRedke, visoka zmogljivost, visoka cena
Velikost in oblikaMajhne in lahke
NamestitevNa krmilu ali čeladi
Dodatne funkcijeRazlični načini svečenja, utripanje

Ključne značilnosti idealne kolesarske luči:

  • Močna baterija: Dolg čas delovanja in hitro polnjenje sta ključna za dolge ture. USB polnjenje je standard.
  • Visoka svetilnost: Še posebej pomembna za nočno vožnjo in slabo osvetljene poti. 2400 lumnov je odlična vrednost, vendar tudi 1300 lumnov zadošča za večino situacij.
  • Različni načini osvetlitve: Omogočajo prilagoditev svetlobe glede na pogoje vožnje (močan snop, širok kot, utripanje).
  • Trpežna konstrukcija: Aluminijeva zlitina je odlična izbira za odpornost proti udarcem in vremenskim vplivom.
  • Vodoodpornost: Zaščita pred dežjem in drugimi vremenskimi vplivi je nujna.
  • Prilagodljivost: Možnost namestitve na različne vrste krmil in celo na čelado poveča uporabnost luči.
  • Dodatne funkcije: Inteligentno upravljanje temperature (LED),  povezljivost z drugimi napravami (npr. Garmin) in dvojna vrata za polnjenje in možnost nadgradnje programske opreme, radarska luč za e-kolesa, ki kolesarja opozarja na bližajoča se vozila.
  • Odlično razmerje med ceno in kakovostjo: Kljub vrhunskim lastnostim bi morala biti dostopna širšemu krogu uporabnikov

Pri izbiri kolesarske luči je pomembno, da upoštevate svoje potrebe in pogoje vožnje. Če veliko kolesarite ponoči ali v slabih vremenskih pogojih, se odločite za močnejšo luč z več funkcijami. Za občasno rekreativno kolesarjenje bo zadoščala tudi manj zmogljiva luč

Nosilec za mobilni telefon

Izberite nosilec, ki je kompatibilen z vašim telefonom in se enostavno namesti na krmilo.  Lahko je  tudi del sprednje torbe (pod prozorno folijo) , kjer je prostor za mape. Aplikacija za navigacijo omogoča lažje upravljanje in navigacijo med kolesarjenjem.

Rezervni deli

Poleg zračnice je priporočljivo imeti s seboj tudi:

  • Verižni člen: Za hitro popravilo pretrgane verige.
  • Kabli za menjalnike: Za zamenjavo poškodovanih kablov.
  • Kabli za zavore: Za zamenjavo poškodovanih kablov.
  • Zavorne ploščice: za hidravlične zavore
  • Zavorne gumice ali čeveljci: za V-zavore

Za več informacij o kolesarjenju obiščite:

Premagujte izzive ob vsakem trenutku z naprednimi funkcijami za vadbo, stalnim spremljanjem zdravja in počutja  24 ur na dan, 7 dni v tednu z Garmin epix Pro . Vadi, kot želiš s pomočjo več nameščenih športnih aplikacij in spremljaj zmogljivosti ter načrte treningov Garmin Coach. Ko si pripravljen na pustolovščino, lahko prek povezave Wi Fi® preneseš zemljevide TopoActive (ki so že nameščeni v modelih Sapphire™).

Naroči se na novice

Loading